Dosyć odważne stwierdzenie, niemniej jednak w ostatnim tygodniu padła informacja o sfinalizowaniu przejęcia udziałów polskiego dewelopera 7R, przez skandynawski fundusz NREP. W 2021 roku z powodzeniem fundusz dokonał wezwania na 100% BIK — Biura Inwestycji Kapitałowych z Krakowa i to były ich pierwsze ruchy na Polskim rynku. Nie da się jednak ukryć, że platformy BIK nie da się w żaden sposób porównać z platformą 7R. Taka decyzja może oznaczać wg mnie tylko jedno. Skandynawowie zaczną budować magazyny w Polsce i chcą się liczyć na polskim rynku, nie tylko jako fundusz, ale jako kreator takich przestrzeni.
Zacznijmy od przedstawienia obydwu stron
7R
Polski deweloper magazynowy, który został powołany do życia w 2011 roku w Krakowie.
Realizują zarówno centra magazynowe, logistyczne jak i przemysłowe, a nawet laboratoria, czy też obiekty typu Built-to-Suit (BTS).
W portfolio 7R znajdują się wielkopowierzchniowe parki logistyczne oraz miejskie magazyny typu Small Business Unit tworzące sieć 7R City Flex Last Mile Logistics. Do tej pory zrealizowaliśmy projekty o łącznej powierzchni ponad 1,8 mln mkw., natomiast w przygotowaniu znajduje się ponad 2,3 mln mkw. w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski.
Rozpoczęli swoją działalność parkami logistycznymi tzw. Multitenant w Krakowie i okolicach oraz Gdańsku. W 2017 roku rozpoczęli ekspansję na pozostałe regiony w Polsce oraz inne formaty takie jak BTS czy SBU.
NREP
NREP (Nordic Real Estate Partners) to przodujący fundusz nieruchomościowy skoncentrowany na inwestycjach w nieruchomości komercyjne na obszarze krajów nordyckich, czyli Danii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Firma została założona w 2005 roku i ma siedzibę w Kopenhadze, w Danii.
Specjalizują się w inwestycjach w różne klasy nieruchomości, takie jak biura, lokale handlowe, magazyny, nieruchomości przemysłowe oraz mieszkalnictwo. Firma jest znana z wykorzystywania zaawansowanych strategii inwestycyjnych, technologii i innowacji w zarządzaniu nieruchomościami, co pomaga jej osiągać atrakcyjne zwroty dla inwestorów.
Fundusz jest również aktywny w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG (Environmental, Social, Governance). Obecny jest w ośmiu krajach i zarządza aktywami o wartości 19 miliardów euro o powierzchni 8 mln mkw
W Polsce zadebiutowali poprzez zakup platformy BIK (Biura Inwestycji Kapitałowych) którzy debiutowali na polskiej giełdzie w 2016 roku. W 2021 roku zostało wywołane wezwanie zakupu i przejęcia 100% akcji BIK przez NREP. W wyniku tego zabiegu BIK został zdjęty z Parkietu polskiej giełdy i w całości przejęty przez nordycki fundusz.
Logicetners
NREP na potrzeby centrów logistycznych utworzył platformę Logicenters. Są to od nowoczesnych centrów dystrybucyjnych oraz terminali cross-dockingowych. Ich budynki są realizowane z myślą o zrównoważonym rozwoju, w domyśle ESG.
Bardzo dużo nazw i firm w jednym artykule, ale nie jest to aż tak skomplikowane, jakby się wydawało.
Skandynawia kupuje polskie magazyny.
No i dochodzi do transakcji. O tym, że w temacie 7R coś się działo, wiedzieliśmy już od kwietnia 2023 roku, kiedy to do urzędu UOKiKu wpłynął wniosek, w którym poproszono o zatwierdzenie transakcji.
W sierpniu 2023 roku nie dość, że UOKIK wydał zgodę, toi zapewne spełniły się pozostałe warunki i doszło do przejęcia większość udziałów 7R przez NREP.
Co w ramach transakcji?
NREP przejmuje pakiet większościowy 80% udziałów w polskiej firmie 7R. Co więcej, dokapitalizuję spółkę kwotą 200 milionów EUR co pozwoli w dalszym ciągu rozwijać platformę 7R. Nie wykluczona jest ekspansja na inne kraje, dla przykładu Czechy, w których realia czynszowe są inne niż w Polsce (wyższe).
Pozyskanie Nrep jako strategicznego udziałowca jest niezwykle ważnym krokiem dla 7R. Inwestycja kapitałowa to szansa na kontynuację działań w duchu zrównoważonego rozwoju, zdobywanie nowych rynków i możliwość budowania długoterminowych relacji z najemcami. Pozostając właścicielem niektórych aktywów, wzmocnimy relacje z naszymi najemcami. Ta wyjątkowa oferta wyróżni 7R spośród innych graczy na runku i przyniesie wymierne korzyści naszym klientom. Nowa perspektywa pozwoli nam utrzymać pozycję lidera zrównoważonego rozwoju.
Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes zarządu 7R
Ogólne założenie jest takie, aby 7R nadal pozostał deweloperem i dostarczał obiekty w ramach JV z zewnętrznymi partnerami. Niemniej jednak uważam, że strategiczny partner, o strukturze właścicielskiej może ograniczyć takie działanie.
O tym czym różnią się tzw. trader deweloperzy, od deweloperów właścicielskich jeszcze napisze, natomiast jestem bardzo ciekawy rozwoju sytuacji 7R i NREP.
Z jednej strony ogromny kapitał na rozwój kolejnych lokalizacji pozwoli uniezależnić się od zewnętrznych podmiotów finansujących, z drugiej strony nie da się przecenić atrakcyjności lewarowania się cudzym kapitałem.
7R to firma o solidnych fundamentach, silnej pozycji na rynku i priorytetach, które są zbieżne z wartościami Nrep, szczególnie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inwestycja stanowi wyjątkową okazję do zastosowania naszej strategii dekarbonizacji na dużym portfelu nieruchomości i tym samym skalowania naszych wysiłków na rzecz obniżenia emisji CO2. Współpraca pozwoli także na uzyskanie dostępu do znaczącego obszaru rynku, na którym popyt przewyższa podaż. Cieszymy się na współpracę z zespołem 7R, aby wspólnie wykorzystać tę szansę.
Rune Kock, CEO Nrep
Stworzona linia produktowa 7R GREEN, gdzie dostarczane obiekty są naszpikowane zrównoważonymi rozwiązaniami i mają minimalizować ślad węglowy idealnie wpisują się w założenia strategiczne NREP.
7R i NREP – Magazyny Przyszłości ???
Bardzo mnie cieszy, że w Polsce do biznesów są dopuszczani strategiczni inwestorzy, którzy mogą pchnąć firmy na wyższy level. O to właśnie chodzi. Stworzyć platformę, stworzyć wartość zachęcić partnerów do dalszego w nią inwestowania. Tak robi się biznes.
Wg mnie transakcja w aktualnym czasie pozwoli 7R na mocny ruch do przodu. Podczas gdy oprocentowanie kredytów urosło do bardzo wysokich poziomów i nie pozwala to na tak agresywne inwestowanie, dokapitalizowanie spółki może być panaceum na aktualną sytuację. Natomiast w momencie, kiedy sytuacja się powiedzmy, unormuje, a stopy procentowe obniżone, to piwot w kierunku zewnętrznego finansowanie nie będzie taki trudny
Wariacja spółki właścicielsko traderskiej może być niespotykaną do tej pory hybrydą na polskim rynku. Jeżeli takie scenariusze w spółce będą rozważane i wcielane w życie, to możemy się spodziewać jednego z najbardziej oportunistycznych deweloperów w Polsce.
Trzymam kciuki za 7R | NREP i przyszłe plany i rozwój.